Odgođeni daljnji pregovori u sklopu trijaloga o Direktivi o autorskom pravu na jedinstvenom digitalnom tržištu
Pregovori o izradi konačne verzije Direktive o autorskom pravu na jedinstvenom digitalnom tržištu, zakazani za ponedjeljak, 21. siječnja, odgođeni su nakon što se predstavnici 28 zemalja članica EU nisu uspjeli preciznije dogovoriti o tome kako platforme poput Googlea i YouTubea trebaju spriječiti kršenje autorskih prava na njihovim platformama.
Razgovori, poznati kao Trijalog, namijenjeni su objedinjavanju stavova Europske komisije, Europskog parlamenta i Vijeća Europske unije u konačnu verziju Direktive. Novi datum daljnjih pregovora i razgovora još nije određen.
Vijeće Europske unije, sastavljeno od predstavnika 28 zemalja članica, sastalo se u petak (18. siječnja) kako bi pokušalo dogovoriti zajedničko stajalište u vezi s člankom 13, posebice vezano uz to kako bi platforme trebale spriječiti objavljivanje sadržaja kojim se krše autorska prava.
Google i njegovi saveznici proveli su intenzivnu kampanju lobiranja upravo protiv članka 13. YouTube, dominantna svjetska video platforma, želi sačuvati status quo. Naime, trenutno se YouTube smatra pukim pružateljem usluge hostinga koji ni na koji način nije odgovoran za kršenje autorskog prava u sadržajima koji na njega korisnici postavljaju, a on svesrdno koristi za prodaju oglasnog prostora.
Članak 13 ima za cilj da platforme poput YouTubea budu odgovorne za sadržaj koji na njih korisnici postavljaju te da stoga s umjetnicima pregovaraju oko licenci i plaćanja naknade za takvo korištenje njihovih djela.
Predstavnici europskih Vlada u Vijeću Europske unije također se nisu usuglasili oko toga kako osigurati da sadržaji koji predstavljaju izuzeća od autorskog prava, poput parodije, citata, kritika i pregleda, ne budu pogrešno blokirani.
Glasnogovornica Komisije za digitalno jedinstveno tržište Nathalie Vandystadt, izjavila je u postu na Twitteru da je autorsko pravo “ključna reforma za europske građane i europske kulturne i kreativne industrije i nakladništvo”, dodajući kako će Komisija “nastaviti raditi na tome da pomogne EU suzakonodavcima u postizanju dogovora“.
Almost done…
We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!